Rozstępy to defekt skóry, który przypomina pęknięcia skóry. Poprzeczne pręgi pojawiają się zwykle na skutek niedoboru kolagenu lub zbyt dużych naprężeń skóry. Zobacz co przyczynia się do występowania rozstępów, jak im zapobiegać i usuwać.

Rozstępy – kiedy się pojawiają?

Najczęstszą przyczyną występowania rozstępów są nadmierne naprężenia skóry. Włókna kolagenowe mają ograniczoną wytrzymałość. W momencie kiedy dochodzi do szybkich wzrostów masy ciała, owe włókna nie wytrzymują i tworzą charakterystyczne poprzeczne pręgi.

Rozstępy pojawiają się bardzo często w okresie:

  • ciąży
  • budowania masy mięśniowej
  • otyłości

Mogą być również skutkiem zaburzeń o charakterze hormonalnym. W przypadku gdy gospodarka hormonalna blokuje lub ogranicza (pośrednio lub bezpośrednio) produkcję kolagenu może dojść do sytuacji, gdzie rozstępy występują bez nadmiernych naprężeń.

Rozstępy – co zrobić gdy się ich spodziewamy?

Szczególnie kobiety w ciąży mają przed sobą wizję brzucha, pośladków i ud pokrytych rozstępami. Wszak, wzrost masy ciała w ciągu 9 miesięcy jest zwykle bardzo duży. Nie oznacza to jednak, że przed rozstępami nie można sie uchronić.

Przede wszystkim należy zadbać o:

  • pełnowartościową, zdrową dietę
  • stosowanie maści i kremów wzbogacanych kolagenem

Warto przy tym pamiętać, że wszelkie zmiany w trybie życia należy konsultować z lekarzem prowadzącym.

Rozstępy – jak usunąć ten defekt?

Rozstępy to defekt, który nie stanowi zagrożenia dla zdrowia organizmu. Jest jednak na tyle nieestetyczny, że jego usunięcie to dla wielu absolutna konieczność. Rozstępów pozbyć się można stosując rozmaite sposoby. Różnią sie one skutecznością, ceną oraz inwazyjnością. Najczęściej wykorzystywane zabiegi usuwające rozstępy to:

  • mikodermabrazja
  • cryolift
  • mezoterapia
  • peeling chemiczny

Rozstępów można się również pozbyć (a przynajmniej ograniczyć ich widoczność/rozjaśnić) korzystając ze specyfików dostępnych w aptekach, tj: maści i kremów wzbogacanych kolagenem i kwasem hialuronowym. Powszechne zastosowanie znajdują również różnego rodzaju domowe receptury – maseczki, peelingi i tym podobne.

Rozstępy w ciąży

Jednym ze szczególnych okresów w życiu kobiety jest ciąża. To czas w którym kobieta nie tylko dojrzewa emocjonalnie i staje się jeszcze bardziej odpowiedzialna. W tym specyficznym okresie dochodzi również do wielu przemian w organizmie kobiety. Zmiany hormonalne mogą być przyczyną wielu różnych defektów. Jednym z nich są przedstawiane w tym artykule – rozstępy. Czym różni się leczenie i profilaktyka rozstępów w ciąży? Na co zwracać uwagę i uważać?

Jak zapobiec rozstępom w ciąży?

Rozstępy stanowią defekt kosmetyczny. Same w sobie nie stanowią zagrożenia dla zdrowia danej jednostki. To po prostu przerwane włókna kolagenu, który nie wytrzymał naprężeń wynikających z szybkiego przyrostu masy ciała. Czy można im zapobiec?

Wydajność włókien kolagenowych ma swoje granice. Nie mniej jednak, często prawidłowa pielęgnacja potrafią zwiększyć ich gibkość. Takie zabiegi jak: peelingi, masaże skóry i aplikowanie kosmetyków odżywiających są zazwyczaj niezwykle efektywne. Dobrą i skuteczną profilaktyką okazuje się również stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety. Panie bardzo często tyją zbyt dużo, gdyż nie kontrolują swojego apetytu. Ciąża dla wielu kobiet to świetna wymówka dla ciągłego apetytu. Dobra dieta, pomoże nie tylko w profilaktyce przeciw rozstępom, ale także poprawi naszą kondycję – zarówno fizyczną, jak i psychiczną.

Jak usunąć rozstępy po ciąży?

Nie każda Pani reaguje na czas, co powoduje, że rozstępy pojawiają się i jest już za późno na profilaktykę. Wówczas jedynym, co pozostaje jest usunięcie rozstępów.

Pamiętaj: stosowanie jakichkolwiek leków i zabiegów musi być konsultowane ze specjalistą.

W przypadku pojawienia się rozstępów w ciąży nie zaleca się stosowania środków farmakologicznych. Wszak, niewłaściwe zabiegi mogą zaszkodzić ciąży.

Leczenie rozstępów możemy rozpocząć dopiero po urodzeniu. W przypadku kobiet karmiących – wskazana jest konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu.