Bez cienia wątpliwości włosy stanowią bardzo ważny element urody. Dotyczy to nie tylko kobiet, ale także mężczyzn. Dlatego też, niezwykle ważne jest aby odpowiednio je pielęgnować i stylizować.

Dzisiaj pragniemy przedstawić Państwu szereg rad, które pozwolą utrzymać włosy w optymalnej kondycji. To z całą pewnością wpłynie na ich wygląd, tudzież objętość i intensywność koloru.

  • Korzystaj z delikatnych szamponów – wiele osób nie przykłada wagi do zabiegów o charakterze higienicznym. To wielki błąd. Mycie włosów jest bowiem procesem, który wykonujemy najczęściej, a zatem należy do niego przyłożyć szczególną uwagę. Nie wybieraj silnych detergentów. Do codziennej pielęgnacji wystarczy wykorzystywać delikatne szampony, których zadaniem jest tylko odświeżenie włosów.
  • Zdrowo (się) odżywiaj – w zdrowym ciele… zdrowe włosy. To, co dostarczamy w diecie organizmowi ma przełożenie na ogólną kondycję naszego ciała, w tym także włosów. Dieta powinna być zdrowa, zbilansowana i bogata w minerały i witaminy. To z całą pewnością wpłynie na kondycję włosa i jego wygląd.
  • Nie korzystaj z wysokich temperatur – lokówka, prostownica czy nawet suszarka – to urządzenia, które bazuja na wysokich temperaturach. Regularne stosowanie tych urządzeń wpływa na strukturę włosa, wysusza go i znacznie pogarsza jego wygląd. Należy ograniczyć stosowanie do minimum.
  • Odżywiaj włosy – stosowanie wszelkiego rodzaju odżywek to zabieg, który można określić mianem bardzo powszechnego. W drogeriach znaleźć można setki różnych produktów do włosów, których celem jest odżywianie włosów. Można podzielić je na wzmacniające, regenerujące, nawilżające. Ponadto, podziału można dokonać pod względem kondycji włosów (do włosów zniszczonych, z łupieżem, przetłuszczających się itd.). Odpowiedni wybór zagwarantuje odpowiednie rezultaty.
  • Stosuj domowe maseczki, płukanki – choć przemysł kosmetyczny oferuje sporo rozwiązań dedykowanych dla włosów, to niezastąpione są domowe receptury przekazywane z pokolenia na pokolenia. Płukanki z ziół, maseczki drożdzowo-jajowe i kompresy naturalne – to wszystko sprawi, że Twoje włosy będą w bardzo dobrej kondycji.

Polki największe problemy mają z pielęgnacją włosów zniszczonych i farbowanych. Poniżej prezentujemy szereg rad, które warto wykorzystać w pielęgnacji tego typu włosów.

Pielęgnacja włosów farbowanych

Kondycja włosów farbowanych bardzo często pozostawia wiele do życzenia. Wynika to z faktu, iż zabieg koloryzacji ingeruje dosyć mocno w strukturę włosa. Zniszczenia spowodowane przez koloryzację sprawiają, że włosy stają się bardziej matowe, łamliwe i suche. Jak zapomnieć temu defektowi? Co zrobić, by móc cieszyć się pełnym i trwałym kolorem?

Pielęgnacja włosów farbowanych jest nieco bardziej absorbująca od pielęgnacji włosów w naturalnym kolorze. Przede wszystkim, wiąże się z wykorzystaniem specjalistycznych kosmetyków w większej ilości.

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne przy pielęgnacji włosów farbowanych

Mycie włosów

Włosy należy myć, przy wykorzystaniu delikatnych preparatów (bez silnych detergentów, szampony bez SLS). Codzienną pielęgnację można ograniczyć do stosowania zmywalnej odżywki.

Odżywianie włosów

Powinno być realizowane zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz. Stosuj suplementy diety z biotyną oraz odżywki, które kompleksowo odżywią włosy zniszczone.

Maskowanie włosów

Kolejnym podstawowym zabiegiem jest stosowanie masek do włosów. Wykorzystuj te do włosów zniszczonych.

Profilaktyka – klucz do sukcesu?

Farbowane włosy trzeba nie tylko dodatkowo pielęgnować. Należy również zadbać o to, by nie były niszczone przez inne czynniki zewnętrzne. Najczęściej, do poważniejszych zniszczeń włosów przyczyniają się:

  • środki stylizujące (kosmetyki takie jak: żele, pianki, gumy)
  • urządzenia stylizujące (ciepły nawiew z suszarki, lokówki, prostownice)
  • złe warunki atmosferyczne (silne słońce, wiatr, kwaśne deszcze)

Niezależnie od tego, czy Twoje włosy są farbowane, czy naturalne – musisz zadbać o to, by ograniczyć wyżej wymienione czynniki kształtujące zniszczenia.

Farbowanie włosów, a dobór produktów

Wybierając farby do włosów nie warto oszczędzać. Składy konkretnych specyfików są bardzo różne, a co za tym idzie – ich wpływ na strukturę włosa jest inny. Im lepszy produkt, tym potencjalne zniszczenia będą mniejsze.

Należy jednak mieć na uwadze, że nawet najdroższe farby wpływają destrukcyjnie na strukturę włosa.